Image for DW-05-08-F-S-210-003 is not available
DW-05-08-F-S-210-003
DigiKey Part Number
612-DW-05-08-F-S-210-003-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-05-08-F-S-210-003
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.210" (5.334mm)
Length - Stack Height
0.210" (5.334mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
5
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)