Image for DW-04-19-F-D-996 is not available
DW-04-19-F-D-996
DigiKey Part Number
612-DW-04-19-F-D-996-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-04-19-F-D-996
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.224" (5.690mm)
Length - Stack Height
0.996" (25.298mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
8
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)