Image for DW-04-16-F-D-300 is not available
DW-04-16-F-D-300
DigiKey Part Number
612-DW-04-16-F-D-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-04-16-F-D-300
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.035" (0.889mm)
Length - Stack Height
0.300" (7.620mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
8
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.445" (11.303mm)