Image for DW-04-12-G-S-200 is not available
DW-04-12-G-S-200
DigiKey Part Number
612-DW-04-12-G-S-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-04-12-G-S-200
Description
CONN BRD STACK .100" 4POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-04-12-G-S-200 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.720" (18.288mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
4
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)