DW-04-12-F-D-690
DigiKey Part Number
DW-04-12-F-D-690-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-04-12-F-D-690
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-04-12-F-D-690 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.230" (5.842mm)
Length - Stack Height
0.690" (17.526mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
8
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)