Image for DW-04-11-S-S-500 is not available
DW-04-11-S-S-500
DigiKey Part Number
612-DW-04-11-S-S-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-04-11-S-S-500
Description
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-04-11-S-S-500 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.320" (8.128mm)
Length - Stack Height
0.500" (12.700mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
4
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)