Image for DW-04-11-L-D-447 is not available
DW-04-11-L-D-447
DigiKey Part Number
612-DW-04-11-L-D-447-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-04-11-L-D-447
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-04-11-L-D-447 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.373" (9.474mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.447" (11.354mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
8
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)