Image for DW-04-11-F-S-551-LL is not available
DW-04-11-F-S-551-LL
DigiKey Part Number
612-DW-04-11-F-S-551-LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-04-11-F-S-551-LL
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.269" (6.833mm)
Length - Stack Height
0.551" (13.995mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Termination
Kinked Pin, Solder
Number of Positions
4
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)