Image for DW-04-11-F-D-420 is not available
DW-04-11-F-D-420
DigiKey Part Number
612-DW-04-11-F-D-420-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-04-11-F-D-420
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.400" (10.160mm)
Length - Stack Height
0.420" (10.668mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Termination
Solder
Number of Positions
8
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)