Image for DW-04-10-L-D-503 is not available
DW-04-10-L-D-503
DigiKey Part Number
612-DW-04-10-L-D-503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-04-10-L-D-503
Description
CONN HDR 8POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-04-10-L-D-503 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.217" (5.512mm)
Length - Stack Height
0.503" (12.776mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
8
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)