Image for DW-04-10-F-S-590 is not available
DW-04-10-F-S-590
DigiKey Part Number
DW-04-10-F-S-590-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-04-10-F-S-590
Description
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-04-10-F-S-590 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.130" (3.302mm)
Length - Stack Height
0.590" (14.986mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
4
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)