Image for DW-04-09-S-D-340 is not available
DW-04-09-S-D-340
DigiKey Part Number
612-DW-04-09-S-D-340-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-04-09-S-D-340
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-04-09-S-D-340 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.280" (7.112mm)
Length - Stack Height
0.340" (8.636mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
8
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)