Image for DW-03-14-F-S-830 is not available
DW-03-14-F-S-830
DigiKey Part Number
612-DW-03-14-F-S-830-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-03-14-F-S-830
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.490" (12.446mm)
Length - Stack Height
0.830" (21.082mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
3
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)