Image for DW-03-13-T-D-890 is not available
DW-03-13-T-D-890
DigiKey Part Number
612-DW-03-13-T-D-890-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-03-13-T-D-890
Description
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-03-13-T-D-890 Models
Category
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)
Length - Post (Mating)
0.230" (5.842mm)
Series
Length - Stack Height
0.890" (22.606mm)
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
6
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)