Image for DW-03-13-L-S-725 is not available
DW-03-13-L-S-725
DigiKey Part Number
612-DW-03-13-L-S-725-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-03-13-L-S-725
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.395" (10.033mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.725" (18.415mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
3
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)