Image for DW-03-13-F-D-725 is not available
DW-03-13-F-D-725
DigiKey Part Number
612-DW-03-13-F-D-725-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-03-13-F-D-725
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.395" (10.033mm)
Length - Stack Height
0.725" (18.415mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
6
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)