Image for DW-03-13-F-D-708 is not available
DW-03-13-F-D-708
DigiKey Part Number
DW-03-13-F-D-708-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-03-13-F-D-708
Description
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-03-13-F-D-708 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.412" (10.465mm)
Length - Stack Height
0.708" (17.983mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
6
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)