Image for DW-03-12-G-S-400 is not available
DW-03-12-G-S-400
DigiKey Part Number
612-DW-03-12-G-S-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-03-12-G-S-400
Description
CONN HDR 3POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-03-12-G-S-400 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.520" (13.208mm)
Length - Stack Height
0.400" (10.160mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
3
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)