DW-03-11-T-S-270
DigiKey Part Number
612-DW-03-11-T-S-270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-03-11-T-S-270
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.550" (13.970mm)
Length - Stack Height
0.270" (6.858mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
3
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)