Image for DW-03-11-F-S-540 is not available
DW-03-11-F-S-540
DigiKey Part Number
DW-03-11-F-S-540-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-03-11-F-S-540
Description
CONN HDR 3POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-03-11-F-S-540 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.280" (7.112mm)
Length - Stack Height
0.540" (13.716mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
3
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)