Image for DW-03-10-F-S-437 is not available
DW-03-10-F-S-437
DigiKey Part Number
612-DW-03-10-F-S-437-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-03-10-F-S-437
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.283" (7.188mm)
Length - Stack Height
0.437" (11.100mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
3
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)