Image for DW-03-09-TM-D-355 is not available
DW-03-09-TM-D-355
DigiKey Part Number
DW-03-09-TM-D-355-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-03-09-TM-D-355
Description
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H TIN
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
DW-03-09-TM-D-355 Models
Category
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)
Length - Post (Mating)
0.265" (6.731mm)
Series
Length - Stack Height
0.355" (9.017mm)
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Row Spacing
0.100" (2.54mm)