DW-03-09-T-S-405
DigiKey Part Number
612-DW-03-09-T-S-405-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-03-09-T-S-405
Description
CONN HDR 3POS 0.1 STACK T/H TIN
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
DW-03-09-T-S-405 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.215" (5.461mm)
Length - Stack Height
0.405" (10.287mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)