DW-03-08-T-S-290
DigiKey Part Number
612-DW-03-08-T-S-290-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-03-08-T-S-290
Description
CONN HDR 3POS 0.1 STACK T/H TIN
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
EDA/CAD Models
DW-03-08-T-S-290 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.130" (3.302mm)
Length - Stack Height
0.290" (7.366mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)