Image for DW-03-07-S-S-251 is not available
DW-03-07-S-S-251
DigiKey Part Number
612-DW-03-07-S-S-251-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-03-07-S-S-251
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.069" (1.753mm)
Length - Stack Height
0.251" (6.375mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
3
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)