Image for DW-03-07-L-D-236 is not available
DW-03-07-L-D-236
DigiKey Part Number
612-DW-03-07-L-D-236-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-03-07-L-D-236
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.084" (2.134mm)
Length - Stack Height
0.236" (5.994mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)