Image for DW-02-15-F-S-350 is not available
DW-02-15-F-S-350
DigiKey Part Number
DW-02-15-F-S-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-02-15-F-S-350
Description
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-02-15-F-S-350 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.170" (4.318mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.350" (8.890mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
2
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.630" (16.002mm)