Image for DW-02-12-L-D-475 is not available
DW-02-12-L-D-475
DigiKey Part Number
DW-02-12-L-D-475-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-02-12-L-D-475
Description
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-02-12-L-D-475 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.445" (11.303mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.475" (12.065mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
4
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)