Image for DW-02-10-L-S-470 is not available
DW-02-10-L-S-470
DigiKey Part Number
612-DW-02-10-L-S-470-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-02-10-L-S-470
Description
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H GOLD
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DW-02-10-L-S-470 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.250" (6.350mm)
Length - Stack Height
0.470" (11.938mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)