Image for DW-02-10-F-D-540 is not available
DW-02-10-F-D-540
DigiKey Part Number
DW-02-10-F-D-540-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-02-10-F-D-540
Description
CONN HDR 4POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-02-10-F-D-540 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.180" (4.572mm)
Length - Stack Height
0.540" (13.716mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
4
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)