Image for DW-02-08-G-S-284 is not available
DW-02-08-G-S-284
DigiKey Part Number
DW-02-08-G-S-284-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-02-08-G-S-284
Description
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-02-08-G-S-284 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.136" (3.454mm)
Length - Stack Height
0.284" (7.214mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)