Image for DW-02-08-F-S-290 is not available
DW-02-08-F-S-290
DigiKey Part Number
DW-02-08-F-S-290-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-02-08-F-S-290
Description
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-02-08-F-S-290 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.130" (3.302mm)
Length - Stack Height
0.290" (7.366mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)