Image for DW-02-07-T-S-304 is not available
DW-02-07-T-S-304
DigiKey Part Number
612-DW-02-07-T-S-304-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-02-07-T-S-304
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.016" (0.406mm)
Length - Stack Height
0.304" (7.722mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)