Image for DW-02-07-S-S-228 is not available
DW-02-07-S-S-228
DigiKey Part Number
612-DW-02-07-S-S-228-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-02-07-S-S-228
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.092" (2.337mm)
Length - Stack Height
0.228" (5.791mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)