Image for DW-02-07-G-S-309 is not available
DW-02-07-G-S-309
DigiKey Part Number
612-DW-02-07-G-S-309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-02-07-G-S-309
Description
CONN HDR 2POS 0.1 STACK T/H GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-02-07-G-S-309 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.011" (0.279mm)
Length - Stack Height
0.309" (7.849mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)