Image for DW-02-07-G-S-270 is not available
DW-02-07-G-S-270
DigiKey Part Number
612-DW-02-07-G-S-270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-02-07-G-S-270
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.050" (1.270mm)
Length - Stack Height
0.270" (6.858mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)