Image for DW-01-13-T-S-200 is not available
DW-01-13-T-S-200
DigiKey Part Number
612-DW-01-13-T-S-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-01-13-T-S-200
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Position Header Spacer Connector Tin Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.920" (23.368mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.200" (5.080mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
1
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)