Image for DW-01-12-L-S-595 is not available
DW-01-12-L-S-595
DigiKey Part Number
612-DW-01-12-L-S-595-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-01-12-L-S-595
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Position Header Spacer Connector Gold Through Hole
Category
Length - Stack Height
0.595" (15.113mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Positions
1
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.030" (26.162mm)
Base Product Number
Length - Post (Mating)
0.325" (8.255mm)