Image for DW-01-10-F-T-540 is not available
DW-01-10-F-T-540
DigiKey Part Number
612-DW-01-10-F-T-540-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-01-10-F-T-540
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.180" (4.572mm)
Length - Stack Height
0.540" (13.716mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
3
Number of Rows
3
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)