Image for DW-01-09-L-D-445 is not available
DW-01-09-L-D-445
DigiKey Part Number
612-DW-01-09-L-D-445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-01-09-L-D-445
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Header Spacer Connector Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.175" (4.445mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.445" (11.303mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
2
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)