Image for DW-01-08-F-S-350 is not available
DW-01-08-F-S-350
DigiKey Part Number
612-DW-01-08-F-S-350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-01-08-F-S-350
Detailed Description
1 Position Header Spacer Connector Gold Through Hole
Category
Length - Stack Height
0.350" (8.890mm)
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Positions
1
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)
Base Product Number
Length - Post (Mating)
0.070" (1.778mm)