Image for DW-01-08-F-S-300 is not available
DW-01-08-F-S-300
DigiKey Part Number
612-DW-01-08-F-S-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-01-08-F-S-300
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Position Header Spacer Connector Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-01-08-F-S-300 Models
Category
Length - Stack Height
0.300" (7.620mm)
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Positions
1
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.530" (13.462mm)
Base Product Number
Length - Post (Mating)
0.120" (3.048mm)