Image for DW-01-07-S-S-278 is not available
DW-01-07-S-S-278
DigiKey Part Number
612-DW-01-07-S-S-278-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-01-07-S-S-278
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Position Header Spacer Connector Gold Through Hole
Category
Length - Stack Height
0.278" (7.061mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Positions
1
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.430" (10.922mm)
Base Product Number
Length - Post (Mating)
0.042" (1.067mm)