CLP-127-02-F-D-A-P-TR
DigiKey Part Number
CLP-127-02-F-D-A-P-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLP-127-02-F-D-A-P-TR
Description
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
54 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CLP-127-02-F-D-A-P-TR Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.084" (2.14mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Features
Board Guide, Pick and Place
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3.3A per Contact
Pitch - Mating
Voltage Rating
240VAC, 330VDC
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
0.050" (1.27mm)