BTS-025-01-L-D-A
DigiKey Part Number
BTS-025-01-L-D-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTS-025-01-L-D-A
Description
CONN SOCKET 50POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Socket, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTS-025-01-L-D-A Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Socket, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
5mm
Number of Positions
50
Height Above Board
0.160" (4.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)