BTE-080-04-F-D-A-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
160 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
BTE-080-04-F-D-A-TR
DigiKey Part Number
BTE-080-04-F-D-A-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTE-080-04-F-D-A-TR
Description
CONN HDR 160POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BTE-080-04-F-D-A-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
16.1mm
Number of Positions
160
Height Above Board
0.601" (15.27mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)