BSH-050-01-H-D-A
DigiKey Part Number
BSH-050-01-H-D-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSH-050-01-H-D-A
Description
CONN SOCKET 100POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSH-050-01-H-D-A Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Socket, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
5mm
Number of Positions
100
Height Above Board
0.128" (3.25mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)