BSE-080-01-C-D-A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 214
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 128
160 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
BSE-080-01-C-D-A
DigiKey Part Number
BSE-080-01-C-D-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSE-080-01-C-D-A
Description
CONN RCPT 160POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BSE-080-01-C-D-A Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
5mm, 8mm
Number of Positions
160
Height Above Board
0.128" (3.25mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)