BKT-165-02-L-V-P
DigiKey Part Number
BKT-165-02-L-V-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BKT-165-02-L-V-P
Description
CONN HEADER SMD 65POS 1MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 65 position 0.039" (1.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BKT-165-02-L-V-P Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.065" (1.65mm)
Series
Insulation Height
0.064" (1.63mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
2.8A per Contact
Mounting Type
Mated Stacking Heights
4.5mm