BCS-120-L-D-TE
DigiKey Part Number
SAM1008-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCS-120-L-D-TE
Description
CONN RCPT 40POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BCS-120-L-D-TE Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.290" (7.37mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
4.6A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
475VAC
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post
50.0µin (1.27µm)
Termination
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 570
Factory Stock: 2
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Tube
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 100POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 1212
CONN RCPT 98POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 179
CONN RCPT 96POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 179
CONN RCPT 94POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 0
CONN RCPT 92POS 0.1 GOLD PCB